Ahoj psycho-kamarádi,

možná znáte tu indiánskou bajku, v níž se ptá malý kluk, jestli je člověk dobrý, nebo zlý. A táta mu vysvětlí, že každý v sobě máme dva vlky, jednoho hodného a jednoho zlého. A podle toho, kterého vlka krmíme, takoví jsme pak lidé, dobří či zlí.

Nedávno jsem se bavila s jednou svou známou, říkejme jí Jana, která má nového – no, spíš zánovního – partnera. Před třemi lety, když se seznámili, to bylo všechno skvělé a růžové, ona na něho pěla ódy, jak má krásné svaly, jaký je zábavný vypravěč, kolik sportů zvládá a jak je nádherně nekomplikovaný. Teď se ódy proměnily v jakési molové kakofonie: Má jen ty svaly, historky došly a drahouš většinou mlčí, pokud je tedy pro všechny ty sporty vůbec kdy doma; nekomplikovanost se transformovala v hloupost. "Nechápu, co jsem na něm viděla," povídá Jana. "Nemůžu na něm teď najít nic dobrýho. Zjistila jsem, že kdykoli na něj myslím, naskakují mi jen ty věci, který mi lezou na nervy, a představuju si, jak mu to všechno, co mi vadí, říkám a jak se s ním rozcházím. U těchhle představ vydržím klidně půl hodiny – hodinu, sama sebe vytáčím, jak si ve fantazii přehrávám všechno, co udělal špatně, co by určitě byl schopný udělat špatně i v budoucnosti, jak pro mě není dost dobrý a jak mu dávám pápá."

Tahle Jana krmí pohrdajícího vlka a i podle toho její vztah vypadá. Nechme stranou, jestli se k sobě ti dva hodí, nebo ne – je klidně možné, že ne. Janino pohrdání ovšem způsobuje, že se k partnerovi nechová hezky (protože si ho už vůbec neváží) a až se rozejdou, zbude u obou pachuť, což je možná škoda. Navíc ten jistý pohrdavý postoj k partnerovi má tendenci rozšiřovat svou působnost i na jiné lidi. Naproti tomu jiná má známá, žijící v ne zrovna učebnicově spokojeném manželství, je i tak schopná vidět na svém manželovi také jeho dobré stránky; krmí tak svého respektujícího vlka, nečvachtá se jen v negaci a na rozdíl od Jany dělá dojem člověka, který ten vztah i sebe zvládá.

Úvahami o druhých, o světě a o sobě – tím, jaké ty úvahy jsou, co je jejich obsahem, krmíme v sobě to či ono. Tohle krmení probíhá často automaticky, ze zvyku a určitě by nebylo od věci na to sem tam vědomě dohlédnout.

No a protože nám začala předvolební kampaň, bude nám spousta krmení předhazována i z billboardů, televize atd. Někteří kandidující se bohužel rozhodli jít cestou, že v lidech záměrně oslovují to horší – nenávist vůči jiným, strach z toho či onoho, závist a již zmíněné pohrdání (k tomu slouží nálepky typu "pražská kavárna", strašení sudetskými Němci či ztrátou národní suverenity atp.). Je to hodně snadná, až trapně snadná cesta – negativní emoce se vždycky vybudí mnohem snáz a ve větší intenzitě než ty pozitivní nebo než kritické přemýšlení. Dobré je, že si tohle otrávené krmení člověk nemusí nechat vnutit.

To, jak a o čem přemýšlíme, je důležitou součástí řetězce toho, co se nám v životě děje. Všechno to začíná pozorností (co si z reality vybereme pro další zpracování), pak o tom nějak přemýšlíme, z toho plyne naše chování a naše zvyky a ty spoluutvářejí povahu a tím i náš osud.

Krmte (se) hezky!

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

www.michaelapeterkova.cz – předchozí newslettery
www.psychotesty.psyx.cz – online testy osobnosti, duševního zdraví, EQ a paměti

 

 

 

 

 

 

 


---

Obchodní sdělení. Tento e-mail dostáváte na základě registrace nebo využití našich služeb v minulosti - testy a pdf ke stažení na psychotesty.psyx.cz, poradny, knížky a testy na psychoweb.cz, kurzy Žlutá sova, kuřácká kalkulačka. Pokud už tyto zprávy nechcete dostávat, odhlaste se prosím kliknutím na odhlašovací odkaz níže.